Nieuws
Man aangehouden na per ongeluk toegang tot politie-documenten
19 februari 2026
Zaterdag 28 februari 11:00 tot 15:30
Georganiseerd door:
Cultureel en Vergadercentrum H.F. Witte
Henri Dunantplein 4
3731 CL De Bilt
Namens het bestuur nodig ik u uit om op zaterdag 28 feebruari 2026 om 11:00 uur de 1e Landelijke Bijeenkomst van 2026 van HCC!genealogie bij te wonen.
De bijeenkomst zal worden gehouden in het H.F. Witte Cultuur- en vergadercentrum, Henri Dunantplein 4, 3731 CL De Bilt.
Het Programma van de bijeenkomst is als volgt:
11.00 uur
Opening door onze Voorzitter Cees Heystek.
11.05 uur
Kunstmatige Intelligentie (AI) voor genealogenen door Karel Spee
Sinds OpenAi in 2022 ChatGPT introduceerde is het gebruik van Artificiële Intelligentie ook voor het grote publiek toegankelijk geworden. Meer dan de helft van de wereldbevolking gebruikt tegenwoordig op de een of andere manier AI, en de mogelijkheden om AI in toe te passen heeft een exponentiële vlucht genomen. Naast OpenAi, zijn er nu een hele reeks van bedrijven incl. Perplexity, Claude, Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon, Meta die diensten aanbieden. Naast deze diensten wordt AI ook in toenemende mate bij websites, in speciale transcriptie programma’s, enz., toegepast.
Voor genealogen biedt AI enorm veel mogelijkheden, men kan misschien wel spreken van een revolutionaire verandering voor onze hobby. Sommige providers geven al de mogelijkheid om foto’s m.b.v. AI in te kleuren of te animeren (b.v. MyHeritage). Bob Coret past AI op zijn sites o.a. toe om samenvattingen te schrijven van getranscribeerde teksten of om het in begrijpelijke taal om te zetten, Familysearch gebruik AI om door alle documenten heen te zoeken.
Het Europese platform Transkribus heeft in een Europees project m.b.v. AI, programmatuur ontwikkeld waarmee oud schrift automatisch getranscribeerd kan worden. Dit programma is, met enige beperkingen, gratis beschikbaar. Diverse archieven, zoals Archief Amsterdam, het VOC-archief, Regionaal archief Tilburg en anderen, hebben al diverse boeken getranscribeerd en online beschikbaar gesteld. Tilburg heeft alle schepenen verslagen toegankelijk gemaakt. Naast de transcripties kan men nu door alle boeken digitaal zoeken, wat enorme nieuwe zoekmogelijkheden geeft. Daarmee is zelfs geheel nieuw type onderzoek mogelijk.
AI kan ook gebruikt worden om getranscribeerde oude teksten begrijpelijk te maken, of daar samenvattingen van te maken. In de lezing zal getoond worden hoe dit eenvoudig kan en wat de resultaten zijn.
AI kan ook gebruikt worden om uit grote hoeveelheden scans indices te genereren. Zoals b.v. voor het indexeren van bidprentjes, gedachteniskaartjes of overlijdensadvertenties. Hiermee zijn afgelopen jaar bijna 1 miljoen bid- en gedachtenisprentjes van de NGV en de Heemkundekring Helmont geïndexeerd.
PAUZE van 12.30 tot 13.30 uur.
In de pauze kunt u gebruik maken van de uitstekende lunchfaciliteiten.
13.30 uur
Family Tree Maker voor macOS en Windows en Mac Stamboom door Fred Baltus
Sinds 1995 ben ik actief bezig met genealogie. De eerste keer kwam ik in aanraking met genealogie zo rond 1967. Een heeroom had op vliegerpapier een stamboom bij zich, die terug ging tot een Johan Baltus vader van een zoon Clemens die in 1664 geboren was. Deze had ik toen op de achterkant van een rol behang opgeschreven.
Toen ik in 1995 begon had ik geen genealogie programma in gebruik. Kort daarna, door toedoen van Amerikaanse verwanten, kwam ik in contact met FamilyTreeMaker, versie 4. FTM gebruik ik dan ook sinds 1996 tot op heden. Schoenen die goed lopen moet je niet te snel vervangen! Daarnaast gebruik ik vele andere programma’s om een uitvoer te krijgen waar ik blij mee ben.
Sinds 2009 werk ik op een iMac. Hier gebruikte ik ook de windows versie van FTM, eerst via Fusion, later via Parallels. Sinds een tijd is FTM ook beschikbaar op een Mac, deze heb ik ook geïnstalleerd. Daarnaast gebruik ik op mijn Mac en iPad/iPhone Mac/Mobile FamilyTree. Er zijn ook een aantal programma’s die werken op een MacOS, WindowsOS en LinuxOS. Programma’s kan je dan ook draaien op bijvoorbeeld een Raspberry Pi.
In de presentatie zal de nadruk liggen op de MacOS programma’s.
In de directe omgeving is voldoende parkeergelegenheid.
'Abonneer je nu op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en blijf op de hoogte van onze activiteiten!'
Aanmelden