HCC wordtlid banner

Voor elk wat wils op de informatiedag van HCC!

,

Bus

HCC-PERSBERICHT 19 FEBRUARI 2026

Op donderdag 5 maart 2026 barst het los in Wijkcentrum Peelo - ’t Markehuus! De allereerste HCC!regiodag van 2026 biedt een gratis te bezoeken dag vol inspiratie, praktische tips en boeiende presentaties voor iedereen die zich wil verdiepen of wil laten informeren in de nieuwste digitale trends en technieken. Digitale veiligheid, digitale nalatenschap, Linux en de Cloud, APK voor Windows en de onmisbare menselijkheid in een wereld vol AI en digitale verandering zijn dé onderwerpen die aan de orde komen. Naast deze lezingen presenteren een aantal HCC!interessegroepen zich met hun specifieke expertise.

Digitale Veiligheid en Criminaliteit
De bekende politieman Sybren van der Velden Walda zal een presentatie geven over digitale veiligheid, babbeltrucs en nepagenten. Hij zal tekst en uitleg geven over deze groeiende vormen van (online) oplichting.

Digitale Nalatenschap
Wat te doen met sociale media, mobiele telefoon en computer wanneer iemand is overleden? Sander van der Meer zal een tweetal presentaties verzorgen over ‘Digitale Nalatenschap.’ Zijn bedrijf Digital Life Legacy -het kennis- en expertisecentrum voor de digitale nalatenschap- helpt nabestaanden, notariaat en uitvaart- en (na)zorgprofessionals met toegang tot apparatuur en dierbare digitale data van overleden familieleden.

Deze twee presentaties worden in de middag herhaald.

Linux en de Cloud
Linux wordt wel als een hele goede vervanging van Windows gezien. Het kan uiteraard omgaan met de Cloud. Hierdoor is migreren van een Windows omgeving naar Linux makkelijker.

APK voor Windows
Met je auto is het al heel lang de gewoonste zaak van de wereld dat er regelmatig een technische APK-controle moet worden uitgevoerd. Nu is dat bij computers niet verplicht, maar wel nuttig om zo nu en dan (afhankelijk van de mate van gebruik) een flinke controle en schoonmaak uit te voeren.
Computers worden op den duur door ‘vervuiling’ langzamer en de acties in de lezing zijn een prima middel om dit (gedeeltelijk) te verhelpen. De APK helpt ook bij het bijhouden van nieuwe softwareversies, nieuwe stuurprogramma’s, het opruimen van vervuiling door gebruik van en aanpassing aan nieuwe inzichten.

Menselijkheid blijft onmisbaar in een wereld vol AI en digitale verandering
AI schrijft teksten, analyseert data en automatiseert complete banen. Maar er blijft één vraag over: wat blijft er van jou over, als technologie bijna alles kan? Kelly van der Minne geeft hierop een antwoord.
Met haar achtergrond als psycholoog en ondernemer laat zij zien dat juist de vaardigheden die we vaak ‘soft’ noemen, onze hardste troef worden. Empathie, charisma, lef, creativiteit en zelfbewustzijn: dat zijn de skills die je niet kunt automatiseren en die in de toekomst hét verschil maken tussen middelmatigheid en impact.

Naast deze presentaties zullen een aantal interessegroepen van HCC zich presenteren: HCC!3d, HCC!modelbaanautomatisering, HCC!drones, HCC!flightsimulator, HCC!genealogie, HCC!domotica, HCC!apple, HCC!hobbynet en HCC!ijssellanden.

HCC!regiodag Noord Nederland 2026 – dé digitale informatiedag vol verrassingen!

HCC
HCC telt 33.000 leden in Nederland en Vlaanderen en is in 2026 nog steeds dé ontmoetingsplek voor iedereen met een passie voor digitale technologie. Van beginner tot expert, van Apple tot opensource, van retrocomputers tot futuristische gadgets: leden delen hun interesse in o.a. computers, software, netwerken, programmeren, stamboomonderzoek, fotografie, drones, robotica, kunstmatige intelligentie AI, beleggen, 3D-printing, robotica, flightsimulators en modelspoorbanen.
HCC helpt gebruikers meer uit hun apparaten te halen en biedt via websites, bijeenkomsten, forums, nieuwsbrieven en kennisdagen een inspirerende omgeving om kennis te delen en nieuwe vaardigheden te ontwikkelen.

----------------------------------------------------------------------------

Programma

Vanaf 10:00 uur inloop

10:30 - 12:00 uur Presentatie Digitale Veiligheid en Criminaliteit (Noorderlicht Kerkzaal)
Senioren worden op bepaalde vormen van (online) criminaliteit veel vaker slachtoffer dan andere leeftijdsgroepen. Dat is vooral zo bij babbeltrucs aan de deur, oplichting door nepagenten, bankhelpdeskfraude en whatsapp/kind in nood fraude.
Bij nepagenten gaat het zonder uitzondering om slachtoffers van 70 jaar en ouder. In de eerste 10 maanden van 2025 werden er al 10.000 incidenten gemeld met nepagenten. De politie doet heel veel om de daders van deze laffe vorm van criminaliteit op te sporen. Maar voorkomen is altijd beter dan genezen. Het zijn vormen van criminaliteit die heel veel impact hebben op het gevoel van (on)veiligheid.
Het zal je maar overkomen in je eigen huis al dan niet aan de deur, via de telefoon of via het internet. Daarom is het goed om zoveel mogelijk senioren te leren hoe deze criminelen te werk gaan (herkennen) en wat je wel en vooral ook niet moet doen (hoe moet ik handelen).
Slachtoffers schamen zich achteraf vaak ook als het ze is overkomen: “hoe kon ik zo stom zijn?” Maar het slachtoffer is geen dader. Dat zijn de laffe criminelen die senioren op (hoge) leeftijd oplichten. Zij kiezen de senioren uit omdat ze van een generatie zijn die nog goed van vertrouwen zijn en “ontzag hebben voor gezag”. Dus het is ook belangrijk om het te melden bij de politie en bij familie en vrienden als het je is overkomen.
Om deze boodschap over te brengen op zoveel mogelijk senioren geeft Sybren van der Velden Walda van de Nederlandse politie preventiebijeenkomsten. Aan de senioren zelf, maar ook aan de kinderen en kleinkinderen van senioren, zodat zij de boodschap kunnen overbrengen aan hun ouders of opa en oma. Alleen SAMEN brengen we dit een halt toe. Help slachtofferschap te voorkomen en bezoek de bijeenkomst.

10:30 - 12:00 uur Presentatie Digitale Nalatenschap (Noorderlicht Kleine Zaal)
Wat moet of kun je doen met social media-accounts na het overlijden van een familielid of andere bekende? Wat moet je doen om te voorkomen dat jouw nabestaande(n) met deze vraag achterblijven? Hoe krijg je als nabestaande toegang tot contacten, foto’s of documenten, noodzakelijk voor de administratie, voor de verwerking of voor het afmelden of opzeggen van allerlei social media-accounts wanneer die zijn beveiligd met een wachtwoord of toestelcode? Moet je nu wel of niet de social media en online diensten opzeggen en hoe voorkom je identiteitsfraude met gegevens van de overleden dierbare? Deze vragen en meer komen aan bod tijdens de presentatie van Sander van der Meer.

10.30 - 12.00 uur Linux en de Cloud, Cinnamon Support en de Linux kernel (Markehuus zaal 7)
Linux Mint kan uiteraard omgaan met de Cloud. Hierdoor is migreren van een Windows omgeving naar Linux makkelijker. In dit onderdeel wordt uitgelegd hoe je Linux Mint Cinnamon toegang kunt geven tot MS OneDrive, Google Drive en het Zwitserse Cloud. Welke voor- en/of nadelen zijn er voor uw privacy e.d.

Lunchpauze 12.15 - 13.15 uur

Vanaf 13:00 uur inloop

13:30 - 15:00 uur Presentatie Digitale Veiligheid en Criminaliteit (Noorderlicht Kerkzaal)
Zie voor de omschrijving het ochtendprogramma.

13:30 - 15:00 uur Presentatie Digitale Nalatenschap (Noorderlicht Kleine Zaal)
Zie voor de omschrijving het ochtendprogramma.

13:30 - 15:30 uur APK voor Windows (Markehuus zaal 7)
Met je auto is het al heel lang de gewoonste zaak van de wereld dat er regelmatig een technische APK controle moet worden uitgevoerd. Nu is dat bij computers niet verplicht, maar wel nuttig om zo nu en dan (afhankelijk van de mate van gebruik) een flinke controle en schoonmaak uit te voeren.
In de presentatie wordt alleen over Windows 11 gesproken; voor andere besturingssystemen kunnen vergelijkbare stappen worden uitgevoerd, maar er zullen dan meestal andere programma’s nodig zijn.
Computers worden op den duur door “vervuiling” langzamer en de acties in de lezing zijn een prima middel om dit (gedeeltelijk) te verhelpen. Daarnaast is het belangrijk om de betrouwbaarheid van het systeem en de weerstand tegen malware en hackers te optimaliseren.
Samengevat: de APK helpt bij het bijhouden van nieuwe softwareversies, nieuwe stuurprogramma’s, opruimen van vervuiling door gebruik en aanpassing aan nieuwe inzichten.
De APK is expliciet NIET bedoeld voor het oplossen van allerlei problemen met hardware en malware.

15.30 - 16.30 uur Presentatie Menselijkheid blijft onmisbaar in een wereld vol AI en digitale verandering (Noorderlicht Kerkzaal)
AI schrijft teksten, analyseert data en automatiseert complete banen. Maar er blijft één vraag over: wat blijft er van jou over, als technologie bijna alles kan? Kelly van der Minne geeft in deze krachtige keynote het antwoord.
Met haar achtergrond als psycholoog en ondernemer laat Kelly zien dat juist de vaardigheden die we vaak “soft” noemen, onze hardste troef worden. Empathie, charisma, lef, creativiteit en zelfbewustzijn: dat zijn de skills die je niet kunt automatiseren en die in de toekomst hét verschil maken tussen middelmatigheid en impact.
Kelly neemt haar publiek mee in herkenbare situaties: het team dat vastloopt door miscommunicatie, de manager die zich verliest in KPI’s, of de professional die zich onzichtbaar voelt in een digitale werkwereld. Met humor, energie en prikkelende voorbeelden maakt ze duidelijk waarom deze menselijke kwaliteiten niet alleen overleven, maar bloeien in een wereld vol algoritmes.
Wat deelnemers ontdekken:

Waarom soft skills de échte “hard skills” van de toekomst zijn
Hoe je jouw unieke menselijkheid kunt inzetten als onmisbare kracht
Praktische tools om relevant, krachtig en futureproof te blijven ongeacht wat AI overneemt
Algemene informatie kan worden verkregen bij de algemene HCC-balie.

Locatie van de HCC!regiodag is Wijkcentrum Peelo - ’t Markehuus, Scharmbarg 35 in Assen.

Vervoer en parkeren
Door de inzet van een speciale bus van Drenthe Tours is er een vlotte verbinding gegarandeerd vanaf het NS Station Assen, om 10 uur en om 13 uur, naar Wijkcentrum Peelo. Vanaf het Wijkcentrum terug naar het NS Station om 12:30 uur en om 17:00 uur. Wil je van deze bus gebruikmaken? Vul dan dit formulier (https://hcc.nl/component/rsform/form/175-busvervoer?Itemid=359) in.

Overigens is het wijkcentrum goed te bereiken per auto, met twee ruime parkeerterreinen nabij.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Noot voor de redactie (niet voor publicatie):
Meer informatie over het bovenstaande wordt u gaarne verstrekt door Wijnand van Swaaij, voorzitter HCC-Hoofdbestuur die telefonisch via 06 17 991 715 of per e-mail (voorzitter@hcc.nl) bereikbaar is.

Haarlem, 19 februari 2026

Verenigingsbureau HCC!
Kenaupark 23
2011 MR Haarlem

'Meld je aan voor de nieuwsbrief'

'Abonneer je nu op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en blijf op de hoogte van onze activiteiten!'

Aanmelden