Op zolder liggen bij veel mensen nog dozen vol VHS-banden, videobanden en muziekcassettes. Familiefeestjes, vakanties, de eerste stapjes van de kinderen of zorgvuldig opgenomen muziek: dierbare herinneringen die soms al tientallen jaren niet meer zijn afgespeeld. Maar hoe lang blijven die oude banden eigenlijk nog goed? HCC!kennemerland laat zien hoe je ze kunt redden door ze te digitaliseren.
Analoge opnamen
Wie in de jaren tachtig en negentig een videocamera of videorecorder had, beschikt waarschijnlijk nog over een verzameling analoge opnamen. Hetzelfde geldt voor muziekcassettes. Destijds waren deze media vanzelfsprekend, maar inmiddels zijn videorecorders en cassettedecks grotendeels uit onze huiskamers verdwenen.
Dat levert een probleem op. Niet alleen wordt geschikte afspeelapparatuur steeds schaarser, ook de banden zelf hebben niet het eeuwige leven. Magnetische banden zijn onderhevig aan slijtage en veroudering. Beeld en geluid kunnen daardoor geleidelijk in kwaliteit achteruitgaan. HCC
Van videoband naar computer
Gelukkig hoeven al die oude opnamen niet verloren te gaan. Door ze te digitaliseren kunnen beelden en geluidsopnamen worden overgezet naar de computer en vervolgens als digitaal bestand worden bewaard. Daarna zijn er allerlei mogelijkheden: de bestanden kunnen worden bewerkt, veilig worden opgeslagen, naar een back-up worden gekopieerd of eenvoudig met familie en vrienden worden gedeeld.
Maar hoe pak je dat aan? Welke apparatuur heb je nodig? Hoe sluit je een oude videorecorder aan op een moderne computer? En hoe zorg je ervoor dat het beeld en geluid zo goed mogelijk worden overgezet?
Precies daarover gaat de presentatie en demonstratie die HCC!kennemerland op zaterdag 10 oktober organiseert in Haarlem.
Meer dan dertig jaar ervaring
De presentatie wordt verzorgd door Daan Homburg, binnen HCC!kennemerland bepaald geen onbekende. Hij verzorgt al meer dan dertig jaar tijdens bijeenkomsten een videobewerkingscorner en heeft in de loop der jaren tal van demonstraties en cursussen gegeven, onder andere over de videobewerkingsprogramma's Magix en Pinnacle. HCC
Tijdens deze bijeenkomst richt hij zich specifiek op het digitaliseren van VHS-banden, videotapes én muziekcassettes. Het blijft dus niet bij theorie: bezoekers krijgen uitleg én een demonstratie van hoe het digitaliseren in zijn werk gaat. HCC
Dat maakt de bijeenkomst interessant voor iedereen die thuis nog een verzameling oude banden heeft liggen en zich al jaren voorneemt daar eindelijk eens iets mee te doen.
Wacht niet te lang
Misschien is dat laatste wel de belangrijkste boodschap. Een digitaal bestand kun je meerdere keren kopiëren zonder dat het origineel daardoor slijt. Bij een oude videoband of muziekcassette ligt dat anders. Bovendien kan het steeds lastiger worden om nog goed werkende apparatuur te vinden waarmee de banden überhaupt kunnen worden afgespeeld.
Die doos met oude VHS-banden op zolder kan beelden bevatten die nergens anders meer bestaan. Een vakantie van veertig jaar geleden, een verjaardag, een bruiloft of misschien familieleden die inmiddels zijn overleden. Juist dergelijke opnamen blijken vaak pas echt waardevol wanneer je ze jaren later opnieuw bekijkt.
Digitaliseren is daarom niet alleen een leuk technisch project. Het is ook een manier om een stukje persoonlijke geschiedenis voor de toekomst te bewaren.
Praktische informatie
De presentatie en demonstratie vindt plaats op zaterdag 10 oktober van 14.00 tot 16.00 uur in Wijkcentrum De Wereld, Laan van Berlijn 1, 2034 SB Haarlem en wordt georganiseerd door HCC!kennemerland.
De bij dit artikel gebruikte afbeelding is gegenereerd met behulp van artificiële intelligentie