Beste lezer,


De herfst is begonnen en daarmee is ook het drukke najaarsseizoen voor onze vereniging weer echt op gang gekomen. Bij alle Regio’s en Interessegroepen vinden volop bijeenkomsten plaats en ook landelijk werken we hard aan verdere versterking van onze activiteiten en communicatie. In deze editie van Even Bijpraten blik ik graag met jullie vooruit op een aantal actuele ontwikkelingen die HCC en haar leden direct of indirect raken.

Digitale thema’s worden steeds belangrijker. De afgelopen maanden is opnieuw duidelijk geworden hoe sterk digitale technologie verweven raakt met ons dagelijks leven. Van AI-toepassingen in winkels tot discussies over privacy, Europese regelgeving en digitale veiligheid: technologie is niet meer iets voor een kleine groep specialisten, maar raakt iedereen in Nederland en Vlaanderen.

Dat merken we ook binnen HCC. De belangstelling voor onze bijeenkomsten, webinars en artikelen op hcc.nl groeit gestaag. Vooral bij HCC!ai, HCC!beleggen en HCC!linux zien we veel nieuwe leden, maar ook andere groeperingen trekken volle zalen. Dit bevestigt hoe belangrijk onafhankelijke, toegankelijke informatie over technologie is.

Op 29 oktober 2025 vinden in Nederland de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats. HCC is en blijft politiek neutraal, maar deze verkiezingen zijn belangrijk voor iedereen die zich bezighoudt met technologie, privacy en digitale innovatie. Digitale thema’s spelen namelijk een steeds grotere rol in het politieke debat.

TweedeKamerverkiezing

Enkele onderwerpen die de komende kabinetsperiode hoogstwaarschijnlijk, of misschien beter gezegd hopelijk, op de agenda staan:
* Bescherming van persoonsgegevens en online privacy
* Regulering van kunstmatige intelligentie en algoritmes
* Digitale toegankelijkheid van overheidsdiensten
* Toekomst van digitale infrastructuur in Nederland
* Cybersecurity en online weerbaarheid


Deze onderwerpen raken rechtstreeks aan de missie van HCC: het bevorderen van kennis en verantwoord gebruik van digitale technologie. We roepen onze leden niet op om op een bepaalde partij te stemmen — maar wel om bewust te stemmen, met ook oog voor de digitale samenleving waarin we allemaal leven.


Intern blijven we als HCC bouwen aan een sterke vereniging. Het ledenaantal is redelijk stabiel en de belangstelling voor bijna alle Interessegroepen neemt toe. Dat is goed nieuws, maar het vraagt ook om voldoende en goed georganiseerde vrijwilligerskracht. HCC draait al 48 jaar op de inzet van honderden leden die hun kennis en tijd inzetten voor anderen. Heb je interesse om als vrijwilliger voor HCC actief te worden of wellicht nog eerst vragen daarover? Laat het ons weten via dit formulier. 

Daarom ook nu weer een oproep: denk eens na of jij — incidenteel of structureel — een bijdrage kunt leveren. Dat kan als spreker, organisator, redacteur, bestuurslid of gewoon als enthousiast lid dat anderen wegwijs helpt maken in de digitale wereld. Samen houden we de vereniging sterk en toekomstbestendig.

De razendsnelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie brengt veel mogelijkheden met zich mee, maar ook uitdagingen. Niet iedereen voelt zich even zeker in deze digitale wereld. Juist daarom blijft HCC inzetten op duidelijke uitleg, praktische ondersteuning en betrouwbare informatie. Of het nu gaat om een workshop over AI, een lezing over online veiligheid of een ledenvoordeelactie: ons doel is om leden in staat te stellen zelf regie te houden over technologie, in plaats van erdoor overvallen te worden.

We staan er als vereniging goed voor. Dankzij jullie betrokkenheid en inzet blijft HCC een sterk netwerk van mensen die kennis delen, samen leren en elkaar verder helpen. De verkiezingen op 29 oktober herinneren ons eraan dat de digitale samenleving ook politieke keuzes vraagt.

Daarom doe ik graag een laatste oproep: ga vooral stemmen, welke partij ook jullie voorkeur heeft. Een hoge opkomst versterkt onze democratie en vergroot de aandacht voor de thema’s die ertoe doen — ook op digitaal gebied.

Ik wens jullie een mooie herfst en veel wijsheid in het stemhokje. Ik hoop velen van jullie binnenkort te ontmoeten bij een van onze activiteiten — live of online.

Wijnand van Swaaij
Voorzitter/secretaris

Foto Wijnand